Víte, kdo to byli nomádi? Jednalo se o komunity lidí, kteří preferovali kočovný způsob života. Kočovat z místa na místo pro ně představovalo životní rozhodnutí, usedlý způsob života na jednom místě, případně v jednom státě je vůbec nebavil a nelákal. Nomádi měli svou vlastní specifickou kulturu a mimo jiné to byli lidé, kteří měli svobodomyslného ducha. Myslíte si, že nomádi patří minulosti? Rozhodně ne.
Slyšeli jste termín digitální nomádství? Pokud si představujete, že se jedná o lidi, kteří surfují po internetu a navštěvují stránky všech zemí a národů, jste na omylu. Jedná se o lidi, kteří cestují po celém světě a většinu roku tráví v zahraničí. A čím se vlastně živí? No přece prací. Věnují se jí skoro každý den, jen z pohodlí kavárny, pláže nebo coworkingu.
Digitální nomádi vycházejí ze skutečnosti, že k práci stačí mít jen laptop a internet a toho se také drží. Většinu roku tráví v teplých a podstatně levnějších zemích, aby kalkulovali peníze z těch drahých zemích, kde se dobře platí. Samozřejmě, že ne každý si může dovolit žít jako digitální nomád.
Třeba takový lékař, pracovník v pomáhajících profesích, prodavač nebo řemeslník může na digitální nomádství zapomenout. I když určitá alternativa by byla možná. Nikde není řečeno, že nemůžete vykonávat svou profesi dočasně v úplně jiné zemi. Získáte celou řadu zkušeností a dost možná by to mohlo vést k otevření vlastního podnikání.
Ideální profese
Pro které profese se digitální nomádství hodí
- účetní
- web designer
- grafik
- copywriter
- spisovatel
- redaktor
- překladatel
- prodejce infoproduktů
- pracovník internetového marketingu
- programátor
- virtuální asistent
Sdílená kancelář
Výše jsme zmínili termín coworking. Možná bychom tento fenomén mohli trochu rozvést. V podstatě na celém světě tento systém funguje, ale v Česku se tento způsob práce teprve rozvíjí. Oč tedy jde? Jedná se takzvanou sdílenou kancelář. Kanceláře či zasedací místnosti jsou vybaveny standardním kancelářským zázemím, ale slouží v podstatě komukoli.
Pronajímáte si ji jen po dobu, kterou potřebujete. Coworkingy navštěvují lidé podobné životní filozofie a proto si tam všichni navzájem dobře rozumí, i když se jedná o lidi z úplně jiných zemí.