Z hlediska finančního se na první pohled může zdát, že toto dilema vlastně dilema vůbec není a je to jasné, ojeté je levnější!

Ano, auta ztrácí velmi rychle na své hodnotě a mnoho přátel a dokonce i odborníků vám jednoznačně doporučí auto ojeté. Má to však několik háčků, které byste při svém zvažování měli vzít v úvahu.

ferrari

· Jak moc jezdíte
· Slouží vám auto v práci
· Jezdíte jen „kolem komína“ nebo na delší cesty

Určitě byste měli zvažovat koupi auta z hlediska účelů, na které ho potřebujete. Například když vozíte v autě děti, potřebujete vyšší bezpečnost. Když jezdíte po dálnicích, bude se vám hodit vyšší výkon.
Ke každému účelu potřebujete něco trochu jiného. Na běžné nákupy, kdy najezdíte pár kilometrů denně nebo týdně, určitě nepotřebujete nové drahé vozítko. Když ale jezdíte pár tisíc kilometrů měsíčně, může být situace úplně jiná. Nepotřebujete, aby vás auto nechalo někde na cestě na holičkách, chcete se cítit v bezpečí a pohodlí.

kobra

A nedílnou součástí, pro mnohé ještě důležitější, je hledisko finanční:

1. Ojetý vůz bude vyžadovat nižší investici na pořízení.
2. Ojetý vůz může vyžadovat časté investice do oprav – záleží na jeho technickém stavu.
3. Pořízení nového vozu vás bude stát víc.
4. Opravy nového vozu nemusí být v prvních letech třeba, ale nejsou nejlevnější.

Z hlediska potřebných oprav je třeba také zvážit značku: jiné náklady vás čekají u zahraničních vozů a jiné u domácích.

Zdá se, že vše mluví spíše ve prospěch mladší ojetiny v dobrém technickém stavu. Jaká je situace na trhu se můžete dočíst na .

trabant

Poraďte se s odborníky, přáteli, prozkoumejte trh. Hlavně zvažte své možnosti, zvažte, jak dlouho a dobře vám bude sloužit nový nebo ojetý vůz. Počítejte také s investicemi, které vás čekají do oprav.

Ani nový ani ojetý vůz, vám nepřinesou peníze (pokud s jejich pomocí nebudete vydělávat). Pořízení auta, jeho provoz i údržba jsou nákladovou položkou. A s tím je třeba počítat nehledě na to, zda jde o vůz ojetý či nový.