Minimalismus v bydlení
Minimalismus se snaží ve vašich domovech zanechat pouze to, co ke svému životu skutečně potřebujete. Chcete-li bydlet minimalisticky, měli byste se zbavit věcí, které jsou u vás doma tak nějak navíc. Neznamená to však, že musíte žít v holých neosobních prostorech. Naopak. Minimalistický domov by vám měl poskytnout útulné útočiště, ve kterém nebudete zahlceni přebytečnými věcmi.
10 tipů na útulný domov ve stylu minimalismu
Následující tipy vám přinášejí návody, jak si to doma zařídit minimalisticky, ale zároveň útulně.
1. Vytvořte prostor
Prvním krokem k bydlení ve stylu minimalismu je vytřídění všech věcí, ze kterých ve svém životě nemáte žádný užitek. Projděte svým domovem pomalu krok za krokem a sbírejte předměty, které nepoužíváte. Které z nich slouží například jen jako dekorace nebo pouhý lapač prachu?
2. Vezměte v potaz barvy a tvary
Také u barev a tvarů platí, že méně je někdy více. Jako ideální se jeví bílá, béžová, šedá a černá. Mix barev v interiéru by měl být spíše jednoduchý než pestrý. Navzdory omezené paletě barev můžete docílit zajímavých kontrastů i s různými typy materiálů, jako je například dřevo, beton, kov, sklo a jiné.
3. Zkuste prostor znovu zútulnit
Vytvořili jste prostor, který je sice vzdušný, ale nepůsobí tak útulně? Jak jej můžete znovu zútulnit? Pořiďte plyšové a elegantní pletené deky, krásné polštáře. Při výběru se znovu zamyslete nad škálou barev a nepřehánějte to ani s množstvím – deka a tři polštáře v minimalistickém domově bohatě stačí.
4. Přidejte pár dekorací
Během vyřazování zbytečností nemusíte vyřadit všechny dekorace. Oblíbené si ponechte a umístěte je v interiéru do skupin s lichým počtem (například 3 vázy, 5 bílých porcelánových figurek). V každém pokoji by neměly být více než 3 takové dekorační skupiny.
5. Stěny nechte spíše holé
Udržujte co nejvíce stěn bez čehokoliv. Bydlení pak působí celkově klidným dojmem. Máte li oblíbený obraz, pověste ho na speciální osvětlené místo. Aby se zachoval minimalismus, měl by být motiv obrazu jednoduchý. Jako ideální se jeví geometrické tvary.
6. Skryjte drobnosti
Na mnoha místech se kupí klíče, žvýkačky a peněženky. Nevypadá to zrovna nejlépe. Zkuste si na tyto maličkosti pořídit odkládací box.
7. Pořiďte co nejméně nábytku
Využijte jídelní stůl i jako stůl pro jiné účely. Pohovku můžete používat zároveň jako postel.
8. Květin pořiďte také jen pár
I v bydlení ve stylu minimalismu můžete pěstovat květiny. Opět ale platí, že v každém pokoji by jich měl být omezený počet.
9. Uklizený pracovní prostor
Pracovní kout udržujte uklizený. Pomůžou vám k tomu různé zásuvky, krabice a přihrádky.
10. Jak na minimalismus s dětmi
Minimalistický byt a všude se povalující hračky, to moc nejde dohromady. Děti můžete sotva přeměnit na minimalisty. Na hračky pořiďte velké krabice, abyste je mohli kdykoliv bez námahy uklidit.